Jak připravit záhonek, když neprší?

Je velmi suchý podzim. Říjen 2021. Vyhlídka na déšť žádná. Stojím v zahradě a okukuji plochu vybranou pro trvalkový záhonek. Půda je tvrdá a nepřístupná.  V další zahradě situace podobná. Jílovitá půda, která se vyznačuje tou nepříjemnou vlastností, že je za sucha víceméně nezpracovatelná.  

Jak připravit záhonek

O co tedy vlastně jde? Chceme sázet trvalky. Předtím potřebujeme připravit záhonek, zbavit se travního drnu a půdu zkultivovat: prokypřit, provzdušnit, přidat vhodné materiály a odstranit všechny případné plevele.

Ideální by bylo počkat si na ten správný okamžik, kdy bude půda vlhká tak akorát. Jenže trvalky jsou nakoupeny, majitelé se těší na záhonek, vyhlídka na déšť žádná a zima se blíží.

www.ondrejbalek.cz

„Kdy se do toho pustíme?“

Na stržení travního drnu jsou muži lepší. Jeden takový netrpělivě čekal a ptal se mne už mnohokrát, kdy se do té akce pustíme.  Jenže já tu aktuální situaci v zahradách viděla a bylo jasný, že když nezaprší, tak tu betonovou zem zdoláme leda tak sbíječkou. O nějaké realizaci  v lehkosti a radosti si mohu nechat jen zdát.

Lehkost a radost se může zdát, jako zbytečná fráze, ale ona ta dvě slova ve finančním jazyce znamenají efektivně a ekonomicky výhodně.

Nejde tedy jen o emoce, ale i o peníze.

Vždy zvažte, zda se do akce pustíte sami, zaplatíte ruční práci brigádníka nebo bude výhodnější pozvat bagr či využít jinou techniku.

 

Nápad s malým bagrem, který by těžkou práci udělal snadno, jsem pro nedostatek místa v první zahradě zavrhla úplně. V druhém případě to byla varianta ke zvážení. Ovšem ta plocha nebyla tak velká, aby se bagr za běžných podmínek finančně vyplatil.

Řešení se vždy najde

Na obou pozemcích byla naštěstí slušná zásoba dešťové vody v retenčních nádržích. A tak když nepřicházel déšť,  dodali jsme ji z jiných zdrojů. Den předem jsem prolévala plochu velkým množstvím vody, aby půda změkla. Metoda prolévání zabrala a plocha pro záhonek následně vznikla relativně snadno. 

Pokud byste se někdy v zoufalství pokoušeli o něco podobného, je třeba počítat s tím, že na danou plochu musí vody přijít opravdu hodně, aby to mělo vůbec efekt. Je rozumné v takovém případě v ploše udělat rýčem zářezy. Takové mističky či korýtka, aby se voda vsakovala dolů pod travní drn. 

Vodu nenechejte jen stékat po povrchu.

Udělejte v ploše rýčem zářezy, mističky či korýtka, aby se voda vsakovala dolů pod travní drn.

 

Vsákla se. Travní drn byl stržen. Základní prokypření rýčem provedeno. Ještě pár koleček štěrku. A navést postupně trochu kompostu.  Pak přijdu s rycími vidlemi (Pardon, že zase použiji ty dvě slova, ale opravdu to tak je.) a s radostí a lehkostí promíchám kompost s původní zeminou a to samé se štěrkem. Akce úspěšně za námi! Může se sázet.

Někdo si trvalkový záhonek sestaví sám s využitím mého průvodce. Někdo tvoří v jiných oblastech života a nechce přímo objevovat principy harmonických výsadeb. Přesto však touží po veselých barvách a něžné  kvetoucí kráse ve své zahradě a záhonek si nechá navrhnout ode mě na míru. Někomu nakoupím trvalky a přivezu mu je na zahradu. Někdy je i rozmístím na záhonek podle osazovacího plánku.

Málokdo si však nechá ujít tu radost ze samotného sázení.

A já mám radost, že vy máte radost, že si můžete své vlastní ruce umazat od hlíny. V takové chvíli mizím po anglicku a nechávám vás, ať si ty chvíle můžete náležitě vychutnat. 

 

Petra tvoří trvalkové záhony a navrhuje zahradní designy s prvky permakultury. Miluje přírodní kvetoucí zahrady, kde se snoubí užitek s estetikou a vědomé hledání s poznáním. Skrze svůj dar vysoké citlivosti pomáhá lidem najít a zrealizovat jejich sny o vlastním ráji na Zemi. Petra je autorkou eBooku Jak si vytvořit kouzelný kvetoucí záhonek. a také máma tří synů a žena softwarového mága. Je zakladatelkou projektu Pět kouzel zahrady. Více informací o Petře najdete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.