PETRA KVAPIL PROCHÁZKOVÁ

Jsem

zahradní designérka a

žena fascinovaná magií života

Jako malou mě naprosto fascinoval les, jeho krása a především jeho magická energie. Nejraději bych si ho vzala domů. Měli jsme velikou zahradu na venkově. Bylo by kam sázet. Celý prostor byl však využitý pro přežití rodiny. Lány záhonků a louka kosená pro zvířata.

Své designérské cítění a smysl pro tvorbu harmonického prostoru jsem nemohla tehdy zcela uplatnit.

Zato jsem se naučila velmi dobře zacházet s hráběmi, kosou a motyčkou. Přesto tři propašované smrčky z lesa v rohu zahrady tam u rodičů ještě rostou.

Ty lány mě dokonale odradily od toho, abych pokračovala v rodinné tradici. Po letech v Praze mi však začala chybět příroda. Záhy jsme koupili pozemek pod lesem. 

Věděla jsem uvnitř, že zahrada není jen o okopávání zeleniny a dokonce ani o krásném, avšak sterilním prostoru. A tenkrát v roce 2013, se mi do rukou dostala dnes už legendární kniha EKOZAHRADY od Jaroslava Svobody. 

Začala jsem vášnivě sázet a pečovat o půdu. To mě naplňovalo pocitem hlubokého smyslu. Z knihy jsem měla nastudované permakulturní principy, které jsem obratem aplikovala. Díky nim nám roste zahrada s  minimálními nároky na údržbu a maximálním užitkem pro nás. Neokázale krásná, přirozeně zdravá a přiměřeně plodná.

„Permakultura spočívá v pozorném a zdlouhavém pozorování, nikoliv v bezmyšlenkovité a zdlouhavé práci.“ 

 Bill Mollison

“Petro,

hodně velká paráda ta vaše zahrada. Naprosto vážně: takhle by vám to těžko kdokoliv jiný navrhnul.“  

Ferdinand Leffler

Stále více  jsem se učila vnímat zahradu. Byla jsem překvapená, že dokážu vidět, co by to místo chtělo a že když to zhomtním, tak to vypadá dobře. Nořila jsem se do kreativního procesu a ocitala se mimo prostor a čas.

Později jsem se učila i od skvělého zahradního architekta Ferdinanda Lefflera a dalších odborníků a lektorů.

Během ročního výcviku permakulturního designu u Jaroslava Svobody jsem si uvědomila, že rostliny a vnější prostor zahrady jsou jen špičkou ledovce. A to nejvíce fascinující je to, co začíná až pod povrchem. Spirituální přesah a energie, které plynou z napojení na Zemi.

CHCEŠ MÍT V ŽIVOTĚ VÍCE ENERGIE, RADOSTI A INSPIRACE?

Začni vnímat zahradu jako zdroj, který ti tohle vše dokáže dát.

Uvědomila jsem si, že zahrada a propojení s přírodou nám dává mnohem více, než jen to běžné a viditelné. Napojení na přírodu nás vede zpět k přirozenosti, do harmonie a rovnováhy. Do rovnováhy všech pěti elementů, z nichž je tvořen vnitřní i vnější vesmír. Bez přítomnosti těchto pěti elementů by neprobíhal růst, neexistoval by život. 

Inspiruje mě koncept pěti elementů, který je znám v mnoha kulturách, je základem Ajurvédy i tradiční tibetské medicíny.  Prostor, vítr, oheň, voda a země. Za jejich spolupráce probíhá vznik, růst, dozrávání i zánik všech jevů.  VÍTR je pohybem a energií, reprezentuje svobodu a lehkost. OHEŇ přináší teplo a světlo. VODA je spojovatelkou. ZEMĚ stabilitou. A PROSTOR všechny ostatní elementy prostupuje a propojuje. 

Kombinací pěti elementů v nás a kolem nás se tvoří unikátní dynamika našeho života. Zvědomění si těchto prvků v zahradě nás může vést k většímu porozumění životu i nám samým. Dokážeme být pak více vnímavější vůči magii života, která je neustále přítomná. 

“Zahrada je živý organismus, který nás navrací do rovnováhy a pomáhá nám  objevit naši vnitřní esenci. To, kým opravdu jsme.“ 

Nechat se opečovat zahradou

Mohu ti pomoci vytvořit kouzelný prostor se záplavou barev a vůní. Zahradou pestrou, ale přesto harmonickou. Plodnou, ale ne za každou cenu.

Můžeš se nechat sytit plody zahrady na úrovni fyzické, emoční i spirituální.

Můžeš se kochat, uzobávat, relaxovat, vnímat, pozorovat, propojovat se s Matkou Zemí, meditovat, nacházet sebe. Sbírat jablka, houpat se na větvi, tvořit, pěstovat zeleninu a podporovat přírodní procesy. Co se ti bude právě chtít.

Potenciál zahrady je obrovský!