5 barevných kombinací pro váš kvetoucí záhonek

Pamatuji si naprosto přesně na ten moment, kdy jsem v plné síle objevila neuvěřitelnou moc barev. Nebylo to (tentokrát) v zahradě. Pět kvetoucích barevných kombinací jsem objevila až po této zkušenosti. Bylo to na konzultaci ohledně barevné typologie.

Milé ženy, víte už, jaký jste barevný typ? Já už to vím a musím říct, že ač se to nezdá, tak jsem spolu se svým barevným typem objevila i velmi hřejivý kousek sama sebe. 

V barevné typologii jde o to, že s pomocí dalších očí s citem pro barvy, zkoušíte, jaké barvy se hodí k vašemu odstínu pleti. Přiložíte-li k obličeji barvu, která vám nesvědčí, stane se něco neuvěřitelného a vy vizuálně „zajedete“ o několik metrů dozadu.  Pokud se k vám přiblíží ta VAŠE barva, vy se rozzáříte, ožijete a stanete se nejlepší verzí sama sebe. Objevíte tak svoji sadu barev, která ladí s vaší pletí a s vaší bytostí. 


Sáhla jsem si na barevnou verzi sama sebe

Pro mne byla barevná typologie velkým krokem k objevení sama sebe. Sáhla jsem si na jemný kousek mne někde uvnitř a to už nejde zapomenout. Je to přesně ten pocit, který zažívám, když nechávám proudit svou kreativitu při tvoření v zahradě.

Po barevné konzultaci jsem si začala více všímat, v čem chodí lidé oblékaní. Mimochodem znáte ten pocit, když od někoho nemůžete odtrhnout oči, protože je právě oblečený ve “svých” barvách, které spolu dokonale ladí? Ladí s člověkem i spolu navzájem.

Začala jsem se učit kombinovat kousky mého oblečení a byla jsem uchvácená z toho, co barvy dokáží. A tak, jako mnohokrát předtím v jiných věcech, má zahrada mi byla v tom učení nápomocná.  V zahradě už jsem si totiž dávno všimla, že kombinace barev dokáží kvetoucí záhonek vynést až do nebe nebo také úplně pokazit.

Pojmenovala jsem si, co cítím v zahradě:

  1. Vnímám nesoulad, když se barevná kombinace nepovede.
  2. Poznám i takové to: “Nenadchne, ani neurazí.”
  3. A taky již zažívám: “Jo, to je ono!” 

Harmonickou kombinaci poznáte, protože se dostaví takový měkký a hladivý pocit uvnitř.

Baví vás koukat se, kochat se a jen tak být. Usmíváte se a necháváte se sytit.

Naopak, když se barevnost nepovede, dostaví se pocit jisté nepatřičnosti a rozladění. Máte chuť něco změnit, koukat se jinam nebo rychle odejít.

 


Barevné kombinace v zahradě

Netroufnu si sice na to, abych psala cokoliv o barevném kombinování oblečení, ale ukážu vám pět osvědčených barevných kombinací v zahradě.

  1. Lze k sobě kombinovat barvy podobné tón v tónu. Ty jsou vhodné pro klidné spočinutí, relax a odpočinek.
  2. Většina mých nejoblíbenějších kombinací je však kontrastních. Hluboký vyživující kontrast je to, co mne hodně baví. Je v tom živost, veselost a energie. 
  3. Můžete nakomponovat pestrobarevný záhon, který bude obsahovat většinu barev, pokud je to váš šálek kávy.

Harmonie či barevný chaos?

Hranice mezi harmonií a chaosem je velmi tenká. Každý z nás ji máme navíc trochu jinde. Na každém z nás je si tu vlastní mez najít, tak abychom se ve vlastní zahradě cítili opravdu dobře.

Hledáme-li barvu květů, musíme si uvědomit, že v zahradě již základové barvy máme. Tak především je to nespočet odstínů barvy zelené. Také máme možná odstíny béžové na cestičkách a hnědé či šedé na dřevěné terase či plotu. Pokud tedy zvolíme jen jedinou barvu pro květy, i tak bude zahrada působit barevně a zajímavě.

A také samotná barva fasády na domě může být tak výrazná, že s ní prostě musíme počítat. Pokud je fasáda velmi sytá, doporučuji ji doplňovat střízlivějšími barevnými kombinacemi. Dobrou volbou může být bílá, která nádherně vynikne na tmavém podkladu. Naopak pokud máme fasádu světlounkou, můžeme si na záhoncích dovolit v podstatě cokoliv.

Velmi hezky působí pokud barevností kvetoucích záhonků doplňujete barvy, které jste zvolili například pro zahradní nábytek nebo designové doplňky. U nás si rudé květy povídají s červenou lavičkou v pozadí.

Je velmi uklidňující, pokud v zahradě najdu stejný aspekt na různých místech. Proto červenou barvu  v zahradě opakuji několikrát a dokonce ji propojuji i s barevností interiéru. Kombinování barev v kvetoucích výsadbách tedy nemusí být jen o barvě samotných květin.


Experimenty s barvami

Posupně se dotkneme těchto barev: červené, oranžové, růžové a fialové.

Červená, jako jedna z primárních barev se kombinuje velmi dobře. Nejsilnější kontrast tvoří se zelenou. Sluší ji to i s modrou a odstíny fialové. Ladí ji to s růžovou. Dokonce ji lze použít i jako doplněk ve výrazně teplé kombinaci se žlutou a oranžovou.

Dá se říct, že s červenou barvou nemůžete nic zkazit, i když je třeba vnímat její velikou sílu. Možná proto se sytá červená většiny trvalek v průběhu sezóny proměňuje v cihlovou či zjemňuje do růžové. 

Naopak s oranžovou barvou v zahradě jsem se naučila zacházet velmi opatrně, protože ne všude jí to sluší.

Pro mé oblíbené oranžové denivky často vyhradím samostatný prostor a nechávám je jen se zelenou. Výborně se hodí jako střední patro mezi živý plot a trávník. O denivkách píšu v mém eBooku zDARma.

Ani růžová není tak univerzální, jak by se mohlo zdát. Velmi hezky vypadá samostatně v kombinaci se světle zelenou či ještě více zjemněná bílou či naopak v kontrastu s fialovou.

Ovšem pozor, není bílá, jako bílá. Studené odstíny bílé v kombinaci s růžovou, jsou prima. Krémové odstíny bílé s růžovou mne nenadchnou. 

Fialová barva je velmi uklidňující, hluboká barva. Ovšem jejích odstínů je nespočet a ne každá vám musí sednout.

Osobně mám ráda temnější odstíny fialové a modrofialové. Zářivě purpurovým odstínům se úplně vyhýbám. S fialovou mívám potíž při online nákupech, protože z fotek se vyhovující odstín nedá dobře poznat a já bývám hodně vybíravá.

 


Mé oblíbené sady pro kombinování barev v kvetoucích výsadbách

Pojďte se podívat, jak na vás jednotlivé kombinace barev budou působit. Pojďte si vybrat ty vaše.

1. Červená se zelenou

Červená a zelená jsou barvy, které se navzájem podporují, doplňují a zesilují své působení. Říká se, že právě dvojice zelená a červená je nejdokonalejší spojení, které vůbec existuje. Je to velmi silné energizující spojení, které vytváří výrazný barevný kontrast.  Červená je barva vášně, energie, změny i dobývání a výstrahy. Je vznešená a mocná. Tmavě zelená uklidňuje a chrání a dává pocit bezpečí a naděje.

Kombinování barev v kvetoucích výsadbách

2. Růžová s hráškově zelenou

Velmi něžná a svěží kombinace růžové se světle zelenou barvou. Růžová je barva něhy, jemnosti a oddanosti. Může ovšem také působit sentimentálně a prostě trochu moc sladce. Světle zelená působí přirozeně a vesele. Evokuje šťavnatost, růst a vitalitu. 

Kombinování barev v kvetoucích výsadbách

3. Modrofialová s červenou

Modrofialová a červená jsou barvy příbuzné, vzájemně se doplňují a vzniká oku lahodící harmonie. Tato kombinace je velmi hluboká, až temná. Modrofialová zlepšuje schopnost soustředění a vybízí k zahloubání se do sebe, meditaci a odpočinku. Podporuje kreativitu a přináší inspiraci. Červená dodává jiskru a energii.

Kombinování barev v kvetoucích výsadbách

4. Oranžová s fialovou a bílou

Oranžová je oříškem v kombinování, ale ve spojení s fialovou a bílou jí to velmi sluší. Velmi zajímavé spojení, které vás nenechá v klidu.

Fialová zjemní její křiklavost a neutrální bílá kombinaci dodá ještě další rozměr něžnosti. Oranžová je jedna z barev, která vyvolává extrémní pocity, buď ji milujete nebo nesnášíte. Symbolizuje oheň a je prostě nepřehlédnutelná. Naopak fialová je pro lidské oko nejsložitější barva. Bílá je spojená s nevinností a čistotou.

Kombinování barev v kvetoucích výsadbách

5. Červená s oranžovou a žlutou

Výrazně teplá jásává kombinace. Rozjasňuje prostor a navozuje pocity radosti a letní veselosti. Červená vnáší zemitý vášnivý a ambiciózní aspekt, žlutá přináší pozitivní náladu a oranžová v sobě vše řečené spojuje. Pokud to s touto barevností přeženeme, bude působit ukřičeně a velmi agresivně.

Proto je fajn, že ve výsadbách je obsažená i zelená. Můžeme přidat další neutrální barvu. Bílá či šedostříbrná případnou agresivitu krásně utlumí. Květy v teplých odstínech také velmi přitahují užitečný hmyz, což je pro přírodní zahradu jeden z důležitých atributů.

Více o barvách píšu v eBooku Jak si vytvořit kouzelný kvetoucí záhonek, který je k dispozici na mém webu. Kromě barev se věnuji i kombinování květin dle dalších jejich aspektů, které jsou neméně důležité. Mluvím o habitu, struktuře a textuře. Hlavně ovšem v eBooku učím, jak si sestavit trvalkovou výsadbu, tak aby byla krásná od brzkého jara, skrze léto a podzim až do konce zimy.

Kombinování barev v kvetoucích výsadbách a tvoření krásných míst s nimi je kouzelná kreativní činnost a já jsem nadšená, že vás v takovém tvoření mohu podpořit, inspirovat vás a provést vás celým procesem, od návrhu až po realizaci.

Petra tvoří trvalkové záhony a navrhuje zahradní designy s prvky permakultury. Miluje přírodní kvetoucí zahrady, kde se snoubí užitek s estetikou a vědomé hledání s poznáním. Skrze svůj dar vysoké citlivosti pomáhá lidem najít a zrealizovat jejich sny o vlastním ráji na Zemi. Petra je autorkou eBooku Jak si vytvořit kouzelný kvetoucí záhonek. a také máma tří synů a žena softwarového mága. Je zakladatelkou projektu Pět kouzel zahrady. Více informací o Petře najdete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.